PROGRAM

Esbjerg Kunstmuseum, torsdag, 15.08 kl.14

Flemming Weiss: Serenade (uden reelle
hensigter) for blæserkvintet
Johann Sebastien Bach: Trio Sonata nr.3 (orig. for organ) BWV 527,
arrangement trio d´anches by David Walter
Antonin Reicha: Blæserkvintet nr 25 i f -mol

Felicia Greciuc - obo, Kerstin Thiele - fløjte, Ron Chen-Zion - klarinet, Antti Salovaara - fagot, Joke Wijma - horn

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 15.08 kl.19.30

Joseph Haydn: Strygekvartet i D-Dur, Op.76 No.5
Ludwig van Beethoven: Strygetrio i c mol, Op.9 No.3
Zoltán Kodaly: Serenade for 2 violiner og bratsch, Op.12 (1920)

Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Fællesrummet, Kannikegården, Ribe, fredag, 16.08 kl.16.30

Ludwig van Beethoven: Strygetrio i c mol, Op.9 No.3
Arnold Bax: Kvintet for obo og strygekvartet
Joseph Haydn: Strygekvartet i C-Dur, Op.50 No.2

Felicia Greciuc - obo, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Vor Frelsers Kirke, Esbjerg, lordag, 17.08 kl.19.30

Ludwig van Beethoven: Strygetrio i c-mol, Op.9 No.3
Ernest Moeran: Fantasy for obo og strygetrio
Joseph Haydn: Strygekvartet i D-Dur, Op.76 No.5

Felicia Greciuc - obo, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Hjerting Kirke, Hjerting, søndag 18.08, kl.15

John Cage: Strygekvartet (1950) 1. Quietly flowing along
Arnold Bax: Kvintet for obo og strygekvartet
Francois Devienne: Fagotkvartet i g-mol, Op.73
Joseph Haydn: Strygekvartet i C-Dur, Op.50 No.2

Felicia Greciuc - obo, Antti Salovaara - fagot, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello



Nordby Kirke, Fanø, tirsdag, 20.08 kl.19.30

Joseph Haydn: Strygekvartet i C-Dur, Op.50
John Cage: Strygekvartet (1950)
1. Quietly flowing along & 2. Slowly rocking
Ernest Moeran: Fantasy for obo og strygetrio
Gabriel Fauré: Klaverkvartet i c-mol. Op.15

Alasdair Beatson - klaver, Felicia Greciuc - obo, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Nordby Kirke, Esbjerg, onsdag, 21.08 kl.19.30

Flemming Weiss: Serenade (uden reelle
hensigter) for blæserkvintet
Johann Sebastien Bach: Trio Sonata nr.3 (orig. for organ) BWV 527,
arrangement trio d´anches by David Walter
Antonin Reicha: Blæserkvintet nr 25 i f -mol
Francis Poulenc: Blæsersekstett

Alasdair Beatson - klaver, Felicia Greciuc - obo, Kerstin Thiele - fløjte, Ron Chen-Zion - klarinet, Antti Salovaara - fagot, Joke Wijma - horn

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 22.08 kl.19.30

Joseph Haydn - Hob XI:97 - Trio for baryton, bratsch & cello
John Cage: Strygekvartet (1950)
3. Nearly stationary & 4. Quodlibet
Joseph Haydn: Strygekvartet i C-Dur, Op.20

Antti Salovaara - fagot, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

 

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, fredag, 23.08 kl.19.30

Joseph Haydn - Hob XI:97 - Trio for baryton, bratsch & cello
Johannes Brahms: Horn Trio
John Cage: Strygekvartet (1950)
1. Quietly flowing along & 2. Slowly rocking
Gabriel Fauré: Klaverkvartet i c-mol. Op.15

Alasdair Beatson - klaver, Joke Wijma - horn, Antti Salovaara - fagot, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, lørdag, 24.08 kl.19.30

John Cage: Strygekvartet (1950)
3. Nearly stationary & 4. Quodlibet
Joseph Haydn: Strygekvartet i C-Dur, Op.20, nr.2
Richard Strauss: Klaverkvartet i c-mol

Alasdair Beatson - klaver, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violiner, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello