PROGRAM

Nordby Kirke, Fanø, torsdag, 9.08 kl.19.30

Hans Abrahamsen: Storm and Still with Hymn and Capriccio Bagatelles
Arnold Schoenberg: Strygetrio, Op. 45
Per Nørgård: Pastorale - fra Babettes gæstebud for strygetrio
Eugène Ysaye: “Le Chimay” for strygetrio
Eleutheria Trio. Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello

“En rejse ind i det ukendte”
Castello, Dario: Sonate, Libro II nr.7, f. violin, dulcian og continuo (d.1656)
Giovanni Antonio Pandolfo Mealli: Sonate ”La Bernabea”, Op.4 nr.1, f. violin og continuo (ca1630-ca1670)
Giovanni Battista Fontana: Sonata XII for violin, dulcian og continuo (d.1631)
Michelangelo Rossi: Toccata Settima f. cembalo (ca1601-1656)
Diego Ortiz: To ricercarer f. dulcian og continuo (ca1510-ca1570)
Castello, Dario: Sonate, Libro II nr.8, f. violin, dulcian og continuo
Cecilia Bernardini - barokviolin, Jane Gower - dulcian, Lars Ulrik Mortensen - cembalo

Hjerting Kirke, Esbjerg, fredag, 10.08 kl.19.30

Hans Abrahamsen: Storm and Still with Hymn and Capriccio Bagatelles
Arnold Schoenberg: Strygetrio, Op. 45
Per Nørgård: Pastorale - fra Babettes gæstebud for strygetrio
Eugène Ysaye: “Le Chimay” for strygetrio
Eleutheria Trio. Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello

“En rejse ind i det ukendte”
Castello, Dario: Sonate, Libro II nr.7, f. violin, dulcian og continuo (d.1656)
Giovanni Antonio Pandolfo Mealli: Sonate ”La Bernabea”, Op.4 nr.1, f. violin og continuo (ca1630-ca1670)
Giovanni Battista Fontana: Sonata XII for violin, dulcian og continuo (d.1631)
Michelangelo Rossi: Toccata Settima f. cembalo (ca1601-1656)
Diego Ortiz: To ricercarer f. dulcian og continuo (ca1510-ca1570)
Castello, Dario: Sonate, Libro II nr.8, f. violin, dulcian og continuo
Cecilia Bernardini - barokviolin, Jane Gower - dulcian, Lars Ulrik Mortensen - cembalo

Vor Frelsers Kirke, Esbjerg, søndag, 12.08 kl.19.30

W.A. Mozart: Fløjtekvartet i A-Dur K 298

W.A. Mozart: Divertimento for strygere K 563

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 16.08 kl.19.30

W. A. Mozart: Obokvartet K370

W. A. Mozart: Divertimento for strygere K563

Fællesrummet, Kannikegården, Ribe, fredag, 17.08 kl.16.30

W. A. Mozart: Obokvartet K370

W. A. Mozart: Divertimento for strygere K563

Esbjerg Kunstmuseum, lørdag, 18.08 kl.15

Luciano Berio: Sequenza for obo

Bela Bartok: Duets for 2 violins

Nordby Kirke, Fanø, tirsdag, 21.08 kl.19.30 DR/P2

Ludwig van Beethoven: Trio i B Dur (WoO39 ) 

Charles Martin Loeffler: 4 Poèms, Op.5

Ludwig van Beethoven: fra 25 Scottish Songs op.108 tba

Samuel Barber: Dover Beach, Op.3

Johannes Brahms: Trio i H major op.8

Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, onsdag, 22.08 kl.19.30

Ludwig van Beethoven: Trio i B Dur (WoO39 ) 

Charles Martin Loeffler: 4 Poèms, Op.5

Ludwig van Beethoven: fra 25 Scottish Songs op.108 tba

Samuel Barber: Dover Beach, Op.3

Johannes Brahms: Trio i H major op.8

 

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 23.08 kl.19.30

Torsdag 23. august  kl.19.30 Sønderho Kirke

Ludwig van Beethoven: Strygekvintet Op.104 

Johannes Brahms: Strygesekstett Op. 18

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, fredag, 24.08 kl.19.30

Robert Schumann: Three Romances Op.94 for obo og klaver

Roxana Panufnik: Cantata and Amanda for fagot og strygekvartet 

Maurice Duruflé: Prélude, récitatif et variations op.3 for fløjte, bratsch og klaver

Ludwig van Beethoven: Strygekvintet Op.104

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, fredag, 25.08 kl.19.30

Francis Poulenc: Trio for klaver, obo og fagot

Andre Previn: Trio for obo, fagot og piano

Johannes Brahms: Klaverkvartet i g -mol, Op. 25

Treenighedskirken, søndag, 26.08 kl.16

Peter Bruun: Nyopførelse for organ og ensemble  

Johannes Brahms: Strygesekstett Op. 18