PROGRAM

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 06.08 kl.19.30

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations (arr Dmitry Sitkovetsky) for strygetrio

Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello

Processionsgang, Kannikegården, Ribe, fredag, 07.08 kl.16.30

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations (arr Dmitry Sitkovetsky) for strygetrio

Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello


Vor Frelsers Kirke, søndag, 09.08 kl.15

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations (arr Dmitry Sitkovetsky) for strygetrio

Kana Sugimura - violin, Michel Camille - bratsch, Franz Ortner - cello

Treenigheds kirke, torsdag, 13.08 kl.13

Ludwig van Beethoven: Duett mit zwei obligaten Augengläsern i Es-Dur for bratsch og cello

Frank Bridge: Lament for to bratscher

Ludwig van Beethoven: Fløjteserenade for fløjte, violin og bratsch  Op.25

Kerstin Thiele - fløjte, Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch,
Pau Codina - cello

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 13.08 kl.19.30

Anton Bruckner: Strygekvintet i F-Dur

Anton Arensky: Kvartet No.2 i a-mol for violin, bratsch og to cellos


Sini Simonen, Bogdan Bozovic og Kana Sugimura, - violin, Michel Camille og Dana Zemtsov - bratsch,
Franz Ortner og Pau Codina - cello

Ribe Kunstmuseum, fredag, 14.08 kl.16.30

Anton Bruckner: Strygekvintet i F-Dur

Johannes Brahms: Klarinetkvintet i h-mol  Op.115


Ron Chen-Zion - klarinet, Sini Simonen, Bogdan Bozovic og Kana Sugimura - violin,
Michel Camille og Dana Zemtsov - bratscher,
Franz Ortner og Pau Codina - cellos

Vor Frelsers Kirke, Esbjerg, lørdag, 15.08 kl.16

Fanny Mendelssohn: Strygekvartet i Es-Dur

Emilie Mayer: Strygekvartet i g-mol

Anton Arensky: Kvartet No.2 i a-mol for violin, bratsch og to cellos


Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch,
Pau Codina og Franz Ortner - cello

Hjerting Kirke, Hjerting, søndag, 16.08 kl.15

Anton Bruckner: Strygekvintet i F-Dur

Johannes Brahms: Klarinetkvintet i h-mol  Op.115


Ron Chen-Zion - klarinet, Sini Simonen, Bogdan Bozovic og Kana Sugimura - violin,
Michel Camille og Dana Zemtsov - bratscher,
Franz Ortner og Pau Codina - cellos

Nordby Kirke, Fanø, tirsdag, 18.08 kl.19.30

Wolfgang Amadeus Mozart: Hornkvintet i Es-dur, KV 407

Frank Bridge: Lament for to bratscher

Fanny Mendelssohn: Strygekvartet i Es-Dur

Ludwig van Beethoven: Strygekvintet  "Storm"  Op.29

Joke Wijma - horn, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, onsdag, 19.08 kl.10.30

Mini Koncert

Antonin Dvorak: Strygekvintet "American" Es-Dur  Op.97


Kana Sugimura, Sini Simonen - violin, Dana Zemtsov, Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Sønderho Kirke, Fanø, onsdag, 19.08 kl.19.30

Frank Bridge: Lament for to bratscher
 
Ludwig van Beethoven: Fløjteserenade for fløjte, violin og bratsch  Op.25 

Wynton Marsalis: Meeelaan for fagot og strygekvartet

 Kerstin Thiele - fløjte, Antti Salovaara - fagot, Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

Sønderho Kirke, Fanø, torsdag, 20.08 kl.19.30

Hildegard von Bingen: "Columba aspexit" for strygekvartet

Fanny Mendelssohn: Strygekvartet i Es-Dur

Emilie Mayer: Strygekvartet i g-mol

Antonin Dvorak: Strygekvintet "American" Es-Dur  Op.97

 Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin,
Dana Zemtsov og Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello

 

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, fredag, 21.08 kl.19.30

Ludwig van Beethoven: Strygekvintet  "Storm"  Op. 29

Wynton Marsalis: Meeelaan for fagot og strygekvartet

Josef Suk: Klaverkvartet  Op.1

Christian Ihle Hadland - klaver, Kana Sugimura og 
Sini Simonen  - violin, Dana Zemtsov,
Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello


Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, lørdag, 22.08 kl.19.30

Peter Bruun: Libera Me in five movements for Bassoon and Percussion

Samuel Barber: "Dover Beach for Voice & String Quartet"  Op. 3
Jules Massenet: Elegie for sopran, cello og klaver
Ernst Chausson: "Chanson perpétuelle" for sopran, strygekvartet og klaver  Op. 37

Ludwig Thuille: Sekstet for klaver og blæsere  Op.8




Francine Vis - mezzo sopran, Christian Ihle Hadland - klaver, Antti Salovaara - fagot, Christian Martinez - slagtøj,
Kerstin Thiele - fløjte,  Oliver Nordahl - obo, Joke Wijma - horn, Ron Chen-Zion - klarinet, Kana Sugimura,
Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov - bratsch, Pau Codina - cello

Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, søndag, 23.08 kl.15

Samir Odeh-Tamimi: Duo for horn og slagtøj

Antonin Dvorak: Strygekvintet "American" Es-Dur  Op.97

Gabriel Fauré: Klaverkvartet i g-mol  Op.45

Joke Wijma - horn, Christian Martinez - slagtøj, Christian Ihle Hadland - klaver,
Kana Sugimura, Sini Simonen og Bogdan Bozovic - violin, Dana Zemtsov,
Michel Camille - bratsch, Pau Codina - cello