Kommende koncerter

ESBJERG INTERNATIONAL CHAMBER MUSICFESTIVAL AFHOLDER KAMMERKONCERTER I ESBJERG OG PÅ FANØ FRA 6. TIL 28. AUGUST 2022

Lørdag 6. august i Hjerting Kirke, Esbjerg, kl.15

Joseph Haydn:
Divertimento for blæserkvintet

Carl Nielsen:  
Blæserkvintet

Poul Ruders:
Song and Rhapsodies for accordeon og blæsere


 Frode Andersen - accordeon, Yui Ito - obo,  Kerstin Thiele - fløjte, 
 Ron Chen-Zion - klarinet,  Antti Salovaara - fagot, Joke Wijma - horn

Søndag 7. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.15

Johannes Brahms:
Lieder

Richard Strauss:
Lieder

Richard Wagner:
Liebestod

Johannes Brahms:
"Zwei Gesänge"  for alto, bratsch og klaver op. 91

Brit-Tone Müllertz - sopran,  Michel Camille -  bratsch, Kristoffer Hyldig - klaver

Onsdag 10. august i Nordby Kirke, Fanø, kl.19.30

 Joseph Haydn: 
Strygekvartet i D-dur op. 20, "Sun" nr. 4 

Ingolf Dahl:
Concerto for klarinet, violin & cello "Concerto a Tre"

Wolfgang Amadeus Mozart: 
Kvintet for klaver og blæsere i Es-dur, K.452

Sini Simonen & Tim Crawford - violin, Michel Camille - bratsch, Pau Codina -  cello, 
Ron Chen-Zion - klarinet, Kristoffer Hyldig - klaver,  Yui Ito - obo,Antti Salovaara - fagot, Joke Wijma - horn  

Lørdag 13. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.15

   Joseph Haydn: 
Strygekvartet i C-dur op. 20, "Sun" nr. 2 

Ingolf Dahl:
Concerto for klarinet, violin & cello "Concerto a Tre"

Wolfgang Amadeus Mozart: 
Kvintet for klaver og blæsere i Es-dur, K.452

Sini Simonen & Tim Crawford - violin, Michel Camille - bratsch,
Pau Codina - cello, Ron Chen-Zion - klarinet, 
Yui Ito - oboAntti Salovaara - fagot, Joke Wijma - horn 

Søndag 14. august i Hjerting Kirke, Esbjerg, kl.15

Joseph Haydn:
Strygekvartet i D-dur op. 20, "Sun" nr. 4

Maurice Ravel:
Strygekvartet
 i F-dur

Sini Simonen & Tim Crawford - violin
Michel Camille - bratsch, Pau Codina -  cello

Torsdag 18. august i Sønderho Kirke, Fanø, kl.19.30

Joseph Haydn:
Strygekvartet i f-mol. op. 20  nr. 5

Franz Schubert:
Strygekvintet i C-dur. D 956

Bogdan Bozovic & Arisa Fujita - violin,
Michel Camille - bratsch,
Pau Codina & Matthijs Broersma - cello

Fredag 19. august i Vor Frelsers Kirke, Esbjerg, kl.15

Antonin Dvorak:
Strygekvartet nr. 12 i F-dur "American"

Arisa Fujita & Bogdan Bozovic- violin,
Michel Camille - bratsch, Matthijs Broersma - cello

Lørdag 20. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.15

 Per Nørgård:
Arabesker for soloslagtøj

Franz Schubert:
Strygekvintet i C-dur. D 956

Christian Martinez - slagtøj, Bogdan BozovicArisa Fujita - violin,
Michel Camille - bratsch,
Pau Codina & Matthijs Broersma - cello

Torsdag 25. august i Sønderho Kirke, Fanø, kl.19.30

 Wolfgang Amadeus Mozart:
Strygekvartet i C-dur "Dissonance" K 465

Ingolf Dahl: 
Blæserkvintet

Samuel Barber:
Blæserkvintet "Summer Music "

Arisa Fujita & Tim Crawford - violin, Michel Camille - bratsch, Matthijs Broersma - cello,
Eva Vrtacnik - obo, Kerstin Thiele - fløjte, Ron Chen-Zion - klarinet,
Antti Salovaara - fagot, Joke Wijma - horn

Søndag 28. august i Det Gamle Elværk, Syddansk Musikkonservatorium, Esbjerg, kl.15

 Wolfgang Amadeus Mozart:
Strygekvartet i C-dur  "Dissonance" K.465 

François Devienne:
Sonata for fagot og strygetrio i F-dur, op.73, nr.2

Robert Schumann:
Klaverkvintet i Es-dur, op.44

Arisa Fujita & Yume Fujise - violin, Michel Camille - bratsch,
Matthijs Broersma & Pau Codina - cello, Antti Salovaara - fagot,

Haraldsgade 60
6700 Esbjerg,
Danmark

Ledelse

TO TOP

© 2016 – ESBJERG INTERNATIONAL CHAMBER MUSIC FESTIVAL